Surowce:
Drewno konstrukcyjne
Drewno KVH i Drewno BSH
Deska tarasowa lita
Najlepsze gatunki drewna
Deska kompozytowa
Ten materiał wycofaliśmy z oferty
Deski
kompozytowe
Kompozyt znacząco różni się w zależności od tego, od jakiego producenta pochodzi, dlatego poniżej postaramy się obalić kilka mitów i trochę przybliżyć Ci, czym ten produkt jest naprawdę.
Zamów niezobowiązującą konsultację
Deska
kompozytowa
Od maja 2020 roku rezygnujemy z montażu tego rodzaju materiału.
Przy budowie drewnianego tarasu z deski kompozytowej pracujemy tylko na materiale klienta lub w jego imieniu kupujemy i dowozimy materiał od wybranego przez niego dystrybutora.
Kompozyt znacząco różni się, w zależności od tego, od jakiego producenta pochodzi, dlatego ponizej postaramy się obalić kilka mitów i trochę przybliżyć Ci, czym ten produkt jest naprawdę. Jako wieloletni wykonawcy drewnianych tarasów polecamy Ci jednak skorzystać z oferty egzotycznego drewna naturalnego lub termo-drewna. Materiałów trochę droższych, ale za to o wiele trwalszych, pozwalających zachować estetykę na najwyższym poziomie, abyś mógł przez długie lata cieszyć się swoim drewnianym tarasem.
Kompozyt
Powinien składać się z mączki drzewnej i tworzywa sztucznego z reguły w równych proporcjach. Zazwyczaj jest to ok. 45% odpadów z drewna przerobionych na mączkę, 45% tworzywa, a ok. 10% stanowią różnego rodzaju dodatki odpowiadające za kolor i trwałość. I to jest najczęściej chroniona tajemnica firmy.
Jedyne, o czym producent powinien nas poinformować, to udział procentowy drewna i tworzywa (z informacją, jakie to tworzywo) i zaświadczenie, że produkt nie zawiera składników, które mogą wpływać na zdrowie człowieka.
Jeżeli deska nie posiada stosownych badań, nie należy kupować takiej deski, ponieważ oprócz niewiadomych składników, prawdopodobnie nie ma w niej nawet drewna, a jest tylko mączka ryżowa!
Także należy zwracać na to pilną uwagę. Najczęściej spotykane oszustwa występują w deskach z Chin.
Rodzaj zastosowanego tworzywa odpowiada nie tylko za jakość deski, ale też za bezpieczeństwo. I właśnie ono jest jedną z przyczyn stworzenia produktu, jakim jest kompozytowa deska tarasowa. Pisząc o bezpieczeństwie, mam na myśli niepalność deski.
Deska tarasowa nie ma prawa palić się „żywym” ogniem. W razie pożaru będzie się tlić i ulegnie zwęgleniu, ale nie będzie odpowiadała za rozprzestrzenianie ognia. Takie produkty są szczególnie wymagane np. w budynkach wielorodzinnych. Także przy budowie Twojego drewnianego tarasu powinieneś na to zwrócić uwagę, gdyż z reguły drewniany taras jest „przedłużeniem” domu.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, dużą zaletą jest fakt, iż deska kompozytowa nie ma drzazg i nie pęka, jak drewno, dzięki czemu nie ma ostrych krawędzi. Zaleta szczególnie pożądana np. w żłobkach i przedszkolach.
Kolejną cechą kompozytu, dającą ogromną przewagę nad drewnem, jest odporność na gnicie i powstawanie grzybów. Dzięki temu montaż kompozytu jest zalecany w miejscach ciemnych i wilgotnych oraz tam, gdzie nie możemy zapewnić swobodnej cyrkulacji powietrza pod tarasem, wymaganej do prawidłowego funkcjonowania nawierzchni z litego drewna.
Jeszcze jedna i tak naprawdę ostatnia zaleta kompozytu. Nie trzeba go malować! Zależnie od producenta i modelu, deski mają różną budowę wewnątrz. Istnieją deski pełne albo komorowe, mogą mieć rdzeń z twardszego materiału lub nie, ale wszystkie mają bardzo grubą warstwę wierzchnią barwioną tworzywem, a przetarcie tego tworzywa jest praktycznie niemożliwe. Chyba, że szlifierką.
Czas na wady kompozytu
Kompozyt się nagrzewa i to bardzo. Zapomnijmy o chodzeniu boso po tarasie kompozytowym wystawionym na działanie słońca. Chyba, że zimą. Kompozyt potrafi mieć kilkanaście stopni wyższą temperaturę, niż drewno (biorąc pod uwagę nawierzchnie o identycznej barwie, drewno ma najniższą temperaturę ze wszystkich rodzajów materiałów tarasowych).
Kompozyt szczotkowany łatwo się brudzi. Jest jak gąbka na tłuszcz i nie ma możliwości usunięcia tłustej plamy z deski. Tylko dwa rodzaje kompozytu są odporne na wszystko. Pierwszy z nich to kompozyt powlekany. Drugi, to kompozyt, którego proces produkcyjny nie pozwala na wypłynięcie włókien drewnianych na powierzchnię deski w trakcie produkcji.
W tym momencie pojawia się znane wszystkim hasło „kompozyt jest bezobsługowy”. To tyczy się tylko kompozytów wymienionych wyżej z naprawdę najwyższej półki. Wszystkie pozostałe wymagają więcej uwagi, niż jakiekolwiek drewno lite, ponieważ trzeba je nieustannie myć. Pozostawienie brudu na tarasie z deski kompozytowej szczotkowanej grozi trwałym przebarwieniem w jednym miejscu.
Kompozyt jest kruchy. Łatwo go uszkodzić i trudno naprawić tak, żeby nie pozostał ślad.
Kolejną wadą jest utrata intensywności koloru i brak możliwości przywrócenia barwy. Teoretycznie są przeznaczone do tego oleje, ale praktycznie jest to prawie niemożliwe.
Mity związane z kompozytem:
Kompozyt jest ekologiczny. Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że został wyprodukowany z odpadów drewna, a tworzywo pozyskiwane jest (a przynajmniej powinno być) z plastikowych opakowań lub pozostałości produkcyjnych. Lecz energia potrzebna do wyprodukowania deski z tych odpadów jest zbyt duża, aby można było nazwać ją produktem ekologicznym. Poza tym taras kompozytowy nie jest już produktem biodegradowalnym, czyli znowu nie jest EKO.
Kompozyt jest bezobsługowy. Jak już wcześniej wspomniałem jest to hasło reklamowe. Bezobsługowość dotyczy głównie desek laminowanych z najwyższej półki. Wszystkie pozostałe „kompozyty” wymagają więcej uwagi, niż drewno, a bezobsługowość w ich przypadku oznacza tylko i wyłącznie brak konieczności malowania. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, to nie będą miały nic wspólnego z estetyką.
Jeżeli nie ma wyraźniej konieczności lub uzasadnionej prośby ze strony klienta, to kompozytu nie polecamy. Jest to produkt o konkretnym przeznaczeniu. Cudowna „bezobsługowość”, a tak naprawdę nasze lenistwo, nie jest argumentem do zastosowania tego rodzaju materiału. Polska jest jednym z największych odbiorców kompozytu na świecie! Tylko dlatego, że ślepo wierzymy w hasła reklamowe i bajki opowiadane przez sprzedawców. Nie dociera do nas nawet argument, że kompozyt jest na tyle krótko na rynku, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować 15, czy 25-letniej gwarancji na zmiany w desce, a niektórzy producenci w przeciągu ostatnich 5 lat zmienili instrukcję montażu 3 razy, ponieważ tarasy za często się rozpadały przez np. zbyt kruche legary, wkręty ze zbyt małym gwintem itp.
Jak rozpoznać dobrą deskę?
– ma certyfikaty ITB,
– posiada atest PZH,
– ma podaną klasę reakcji na ogień,
– ma wyraźnie podany skład i pochodzenie,
– producent informuje nas, ile deska straci koloru w przeciągu np. 5 lat,
– dobrą deskę można zamontować na różnych konstrukcjach (drewno, metal, kompozyt), a nie tylko na jednym produkcie przypisanym do danego modelu deski.
Od maja 2020 roku rezygnujemy z montażu tego rodzaju materiału.
Kliknij i zadzwoń
jeżeli masz pytania