.

Timberdeck–drewniane_tarasy__Ikona_biala
Zamów niezobowiązującą konsultację

Polityka prywatności

Taras

najczęściej zadawane pytania

1. Czy budowa tarasu wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

Najczęstszym błędem, z którym się spotykam jest myślenie, że budowy tarasu lub pergoli o powierzchni do 35 mkw. nie musimy zgłaszać, lub wystarczy tylko zgłoszenie, a powyżej 35 mkw. potrzebujemy już pozwolenie na budowę. Każdą budowę lub rozbudowę należy zgłosić, a o tym czy jest potrzebne pozwolenie zadecyduje odpowiedni organ.

O tym, „co można, a czego nie” przeczytasz w art. 29 i 30 Prawa budowlanego. Natomiast interpretacja tych przepisów może być każdorazowo inna i zależy od zaistniałej sytuacji.

Od kilku miesięcy próbuję uporządkować wszystkie zdobyte informacje, tak aby napisać prosty i zrozumiały artykuł odpowiadający jasno na pytanie „to mogę zbudować ten taras, czy nie?” ale im głębiej brnę w przepisy i interpretacje prawa, tym bardziej jestem przekonany, że każda sytuacja musi zostać rozpatrzona indywidualnie, ponieważ jest zbyt wiele czynników wpływających na ostateczną decyzję.

Dostałem nawet dostęp do portalu, którym posługują się adwokaci czy sędziowie, gdzie można znaleźć tysiące (dosłownie) zapytań i odpowiedzi, interpretacji i wyroków sądu i nie znalazłem żadnego przykładu, który idealnie pasowałby do choćby jednego tarasu, który zbudowałem do tej pory. Nie dlatego, że nie umiem szukać, tylko dlatego, że każda sprawa była inna.

Dowodem na zawiłość polskiego prawa w tej kwestii jest fakt, że żaden prawnik, czy pracownik instytucji państwowej powiązanej z tym tematem nie chciał udzielić mi informacji, które mógłbym oficjalnie wykorzystać w artykule. Ostatecznie zostałem odesłany do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, ale jednak nie zdecydowałem się na ten kontakt, ponieważ w odpowiedzi i tak otrzymam art. 29 i 30 prawa budowlanego.

Chcesz zbudować taras lub pergolę? Jeżeli nie masz takiej konstrukcji ujętej w pierwotnym projekcie, to należy to zgłosić. Później dowiesz się, czy będzie potrzebne coś więcej, czy nie.

2. Czy taras „na gruncie” musi mieć fundamenty?

To zależy od kilku czynników. Rodzaju podłoża i jego struktury, konstrukcji tarasu, jego rozmiarów i oczywiście projektu, który powinien to wszystko uwzględnić. Jeżeli sytuacja na to pozwala, to możemy zbudować taras tylko na bloczkach betonowych, które leżą swobodnie na gruncie, ale takie rozwiązanie musi być uzasadnione i poprawnie wykonane. Najczęściej popełniamy błąd oceniając strukturę gleby „na oko”, a do układania bloczków podchodzimy na zasadzie „no co to za filozofia, położyć i wypoziomować kilkadziesiąt bloczków na wyrównanym gruncie?”. Takie podejście sprawi, że taras najprawdopodobniej zapadnie się w kilku miejscach, co zdecydowanie skróci jego żywotność. Tak naprawdę temat osadzenia tarasu na gruncie nie jest prosty, dlatego jeżeli nie masz pojęcia o budownictwie, zostaw tą „prostą” czynność, jaką jest układanie bloczków fachowcom z branży budowlanej.

3. Jak często trzeba malować drewniany taras?

Nic nie trzeba!… Ale jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć pięknym drewnianym tarasem, to należy go pomalować 1-2 razy w roku. W ekstremalnych przypadkach nawet trzy razy, ale wszystko zależy też od naszego poczucia estetyki oraz:
– gatunku drewna
– usytuowania tarasu (cień, słońce, pod dachem, pod drzewami etc.)
– koloru desek i ekspozycji na słońce (te dwie rzeczy bardzo mocno wpływają na korozję drewna)
– stopnia eksploatacji tarasu.
Jeżeli nie mamy pojęcia jak rozpoznać „czy to już” i nie chcemy korzystać z usługi specjalisty, to podpowiem: malowanie 1 raz w roku, w lekko pochmurny dzień, przy temperaturze powietrza ok 20˚C i wilgotności zbliżonej do 65% po uprzednim oczyszczeniu desek z brudu i luźnego materiału. Olej należy mocno wcierać pędzlem, a jego nadmiar zebrać bawełnianą szmatką. … Zapraszam do kontaktu 🙂

4. Ile czasu zajmie budowa tarasu z drewna?

Jesteśmy w stanie zrobić to nawet w 1 dzień. Musisz nam jednak „wybaczyć”. Stawiamy na jakość, a nie na ilość wykonanych tarasów. Największa praca to solidne przygotowanie konstrukcji oraz osadzenie jej w gruncie. Ten etap w największym stopniu wpływa na żywotność tarasu. Jeśli wykonawca będzie się spieszył na tym etapie, może skrócić żywotność tarasu nawet 6-krotnie.
Dla tarasów budowanych na gruncie potrzebujemy ok. 3 dni (nie wliczając czasu potrzebnego na impregnację drewna ok. 5 dni). Dla tarasów podniesionych (powyżej 70 cm nad ziemią) potrzebujemy ok. 10 dni. (+ czas potrzebny na wiązanie betonu w fundamentach) Wszystko zależy oczywiście od powierzchni i skomplikowania konstrukcji.

5. Czym malować drewniany taras?

Najlepiej olejem do drewna. Do powierzchni poziomych, które będą narażone na regularne użytkowanie na zewnątrz nie używamy lazury czy lakierów, ponieważ tworzą powłokę „zamykając” drewno w środku, a ten rodzaj materiału musi oddychać. Drewno chłonie wodę i musi mieć możliwość pozbycia się jej.
Lakierów używamy tylko wewnątrz. Lazurą możemy pomalować np. pergolę, meble ogrodowe (choć osobiście tutaj też polecam olej, bo łatwiej jest odświeżyć meble pomalowane olejem, niż lazurą), żaluzje, trejaże itp.

6. Czy można pomalować taras kompozytowy?
Tak. Są już na naszym rynku środki wyprodukowane specjalnie do tego materiału. Dzielą się na kilka kategorii: środki do czyszczenia kompozytu, środki do pogłębiania barwy (odświeżania) kompozytowego tarasu, oraz specjalne farby kryjące do zmiany koloru, ale na temat tych ostatnich nie chcę się wypowiadać. Dwie pierwsze kategorie rozwijają się coraz mocniej z racji zapotrzebowania, bo jak się okazuje, (o czym można przeczytać w specyfikacji tego materiału na naszej stronie) kompozyt nie jest taki bezobsługowy jak go reklamują.
7. Czym czyścić taras w środku sezonu?

Jeżeli taki zabieg już jest konieczny, to najlepiej szczotką ryżową i wodą bez dodatków. Deski czyścimy wzdłuż słojów, co zapobiega powstawaniu rys ułożonych poprzecznie, które maja zdecydowany wpływ na estetykę. Pamiętaj, że każde szorowanie usuwa pewną część warstwy ochronnej. Zbyt częste lub zbyt mocne szorowanie spowoduje, że warstwa z olejem zostanie zniszczona i trzeba będzie częściej malować taras. Do wody nie dodawaj żadnych środków, a w szczególności płynów lub proszków usuwających tłuszcz, ponieważ w dużej mierze to on odpowiada za ochronę desek przed wodą.
Takie same zasady obowiązują przy czyszczeniu tarasu kompozytowego. Różnica jest taka, że detergenty mają wypływ na barwę sporej części desek kompozytowych dostępnych na naszym rynku.

8. Czym wyczyścić drewniany taras przed malowaniem?

Jeżeli mamy taras z deski ryflowanej, to używamy szczotek drucianych ręcznych lub specjalnych maszyn do szczotkowania tarasu. Zawsze czyścimy deski wzdłuż słojów. Ważna rada – nie używamy szczotek stalowych! Mikroskopijne kawałki stalowego włosia, które zostaną na deskach po czyszczeniu pod wpływem wilgoci wejdą w reakcję z drewnem i zostawią czarne plamy. Polecamy używanie szczotek nylonowych lub mosiężnych.
Taras z deski gładkiej, który jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu powinniśmy lekko przetrzeć papierem ściernym do drewna. Tutaj należy również pamiętać o tym, żeby wykonywać ruchy równolegle do usłojenia. Jeżeli taras jest bardzo zniszczony możemy użyć szlifierki taśmowej pamiętając o tym, żeby nie zebrać za dużo materiału.
Do sprzątania po szczotkowaniu/szlifowaniu najlepiej użyć odkurzacza.

Można też użyć odpowiednich środków chemicznych. Np. net-trol, prepdeck, aquanett, dilunett, compo-clean – w zależności od potrzeb.

Można połączyć czyszczenie mechaniczne i chemiczne, co może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem jeżeli taras jest bardzo zniszczony.

9. Czy taras można czyścić myjką wysoko ciśnieniową?

Tak i nie. To prawda, że woda pod wysokim ciśnieniem pięknie usuwa brud z tarasu, ale też go niszczy… Tak, niszczy, jeżeli dysza jest zbyt blisko deski. Niezależnie czy jest taras z drewna litego czy z kompozytu.
W przypadku drewna litego myjkę możemy użyć tylko do spłukania, a wręcz zdmuchiwania pozostałości po myciu szczotką ryżową i robimy to z odległości większej niż 50 cm (zależy od ciśnienia wody) lub do mycia przed malowaniem, ale i tak po użyciu wody pod wysokim ciśnieniem będziemy musieli użyć szczotki drucianej nylonowej lub papieru ściernego, aby poprawnie wykonać renowację.
W przypadku kompozytu myjka zostawi nam bardzo wyraźne ślady wypłukując brud tylko z miejsc gdzie było największe ciśnienie.

10. Czy taras może być osadzony równo z trawnikiem, tak, aby nie było stopnia?

Tak, ale pod warunkiem poprawnego wykonania. Pod taras z drewna należy wykonać odpowiednie koryto umożliwiające swobodny odpływ wody i cyrkulację powietrza. W żadnym wypadku lite drewno nie może mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem, ponieważ w zdecydowanym stopniu skróci to jego żywotność.
Taras kompozytowy jest zdecydowanie łatwiej umieścić „w ziemi”. Konstrukcję można wykonać z aluminium, więc można ją praktycznie zakopać w gruncie, a deski kompozytowe są całkowicie odporne na wpływ wilgoci oraz nie potrzebują swobodnego obiegu powietrza pod spodem. Wystarczy im minimalna przestrzeń (ok. 1-2 cm).

Kliknij i zadzwoń

jeżeli masz pytania

Timberdeck–drewniane_tarasy_Ikona_pomaranczowa

Timberdeck
Tarasy drewniane, pergole, żaluzje tarasowe

ul. Strączkowa 20, 

52-214 Wrocław

+48 503 173 033

Bądźmy w kontakcie